Darmowa dostawa już od 200PLN. Zrób zakupy teraz!

Jak zachęcić dzieci do wspólnej zabawy? Podpowiadamy!

Na każdym etapie rozwoju dzieci bardzo istotny jest kontakt z rówieśnikami. W ten sposób uczą się oni różnorodności, odmienności i wchodzą w zupełnie inny świat, w końcu każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby, cechy osobowości. Oczywistym jest, że kontakt ten kształtuje późniejsze życie w społeczeństwie, dlatego należy od najmłodszych lat dbać o relacje dziecka z rówieśnikami. Niech chłonie i kształtuje przykładowo takie cechy jak wrażliwość, empatia, współpraca, komunikatywność. Pierwszy etap poznawania nowych twarzy i bratnich dusz zaczyna się w przedszkolu, gdzie dziecko musi nauczyć się żyć w grupie. Wiemy, że bywa to trudny czas dla niektórych dzieci, dlatego podpowiadamy jak sprawić, aby dziecko chętniej integrowało się z innymi dziećmi, a najłatwiej to rozpocząć od wspólnych zabaw.

blog1.jpg

1. Jakość i design zabawek
Jeśli chcesz zachęcić dzieci do wspólnych zabaw przede wszystkich musisz zadbać o ich odpowiedni wygląd, aby zainteresowały dzieci. Również zabawki łatwo niszczące się nie sprawią, ze dzieci z chęcią podejdą do zabawy. Dlatego też istotnym jest odpowiednie dobranie zabawek, aby ich nowoczesny design przykuwał uwagę dzieci, a wysoka jakość gwarantowały godziny nieprzerwanej wspólnej zabawy. Z mojej strony polecam przykładowo zestaw klocków magnetycznych Connetix, który spełnia wszystkie wymagania odnoście jakości i wyglądu zabawek, dodatkowo przenosi wartość edukacyjną. 

2. Przeznaczenie i rodzaj zabawek
Pamiętajmy, że zabawki muszą być dostoswane pod wiek dziecka. Dzieci kochają wyzwania, a wiec warto aby zabawki wymuszały na dzieciach wytężenie umysłu bądź wymagały od nich logicznego myślenia. Jednak nie mogą być zbyt trudne bądź skomplikowane, bo szybko się znudzą i poddadzą. Również istotną kwestią jest to aby zabawki były uniwersalne, zarówno dla chłopców jak i dziewczynek to zwiększy proces integracji. Pierwsze co przychodzi mi w tej chwili do głowy to wspaniałe klocki magnetyczne Magna Tiles, gwarantujące godziny nieprzerwanej zabawy. 

3. Komunikacja
Kwestia rodzaju zabawek już omówiona to teraz pora na konkrety. Nic nie zmotywuje bardziej dzieci do wspólnej zabawy jak szczera rozmowa. Wysłuchanie obaw dziecka i pokazanie, że praca z innymi dziećmi może być ciekawa i fajowa. Warto tworzyć w przedszkolu konkurencje drużynowe, w których dzieci poniekąd są zmuszone aby ze sobą współpracować. Jak zauważymy dziecko mniej chętne należałoby wspomóc go/ją może wręczyć do rączki klocek i pokazać gdzie może umieścić. Poprośmy również te bardziej śmiałe dzieci, aby pomogły innym, powiedziały co mogą zrobić i wykonać. W końcu to zadanie drużynowe, które polega na wzajemnej współpracy i negocjacji.  

4. Motywacja i docenienie
Oczywiście warto wprowadzić wśród dzieci element motywacji, wzajemnej rywalizacji i docenienia. Motywacją może być sama wygrana, dlatego również zachęcam do skorzystania z drużynowych konkurencji, które wzbudzą chęć zwycięstwa wśród dzieci. Na koniec wielkie brawa i piąteczki czy żółwiki dla wszystkich bohaterów. Nie było w końcu tak łatwo, ale na pewno wszyscy dzielnie się spisali jak nie aktywnie uczestniczyli to może dopingowali swoją drużynę.

5. Potrzeby dziecka na pierwszym miejscu…. ZAWSZE!
Zdajemy sobie sprawę, że czasami bywa ciężko. Warto znać granice i potrzeby dzieci, aby ich nie przekroczyć i nie wystraszyć dziecka. Każdy z nas jest inny, tak samo dzieci, dbajmy o nich i szanujmy. Ale przy tym działajmy rozwojowo i stosujmy elementy wewnętrznej motywacji, aby przełamać bariery dziecka, by mógł otworzyć się na nowe znajomości.

Bycie rodzicem czy nauczycielem wymaga dużo pracy i cierpliwości względem dzieci. Warto kształtować w nich relacje międzyludzkie, aby wyrosły na ludzi otwartych, pewnych siebie, umiejących pracować w grupie, a zarazem wrażliwych na krzywdę kolegi czy koleżanki.

Myślę, że warto zastosować powyższe rady nie tylko w przedszkolu ale i w domu w stosunku do rodzeństwa, aby zacieśniały się więzy krwi.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Fundusze Europejskie
Koszyk